Jak našít nášivku

24. dubna 2016 v 11:51 | Indián |  DIY

Před nedávnem jsem surfoval na internetu o nášivkách a překvapilo mě, kolik různých lidí si stěžuje na diskuzních forech, že neví, jak našít nášivku. Rozhodl jsem se tedy, že udělám stručný návod, jak na to.
Již zmíněný lidé na foréch, pak samozřejmě museli zaplatit švadleně, která jim to našila na oblečení. Sice za to nechtějí moc peněz, ale nějaký ten den to trvá, než si můžete hadry s nášivkou vyzvednout, tak proč si to neudělat sám a mít to do hodiny hotové ? A navíc si zlepšíte motoriku. Mrkající

Jednou jsem pobaveně četl jeden článek o nášivkách, kde autorka psala, že dnes není nejvetší problém nášivku našít, ale sehnat. S tím to tvrzením se nedá nesouhlasit, proto asi většina z vás je bude kupovat na internetu. Koupit se dají jak na českých, tak i na zahraničních obchodech. Já osobně preferuji zahraniční obchody, protože je to levnější, na druhou stranu musíte čekat i měsíc, než vám přijde domů a občas nepříjde vůbec, protože se prostě ztratí někde v kontejneru na lodi. Ze zahraničních obchodů bych vám doporučil eBay.com či Aliexpress.com. S českýma obchodama zkušeností nemám, každopádně se mi líbí výběr a ceny tohoto obchodu.


Já jsem sehnal tuhle nášivku kapely Rancid asi za 20kč i s poštovným z obchodu Aliexpress. Doručovací doba byla asi 21 dní, což na zásilku z Číny nebylo špatné. Každopádně dost blbostí a jdeme na návod.

1) První a docela důležitý bod je zrovna první. Jde o to, jestli má nášivka nažehlovací vrstvu nebo ne. Jestli ano, máte jedno ulehčení. Při našívání je potřeba si pomocí špendlíku přichytit nášivku k oblečení a obšít, kvůli špendlíkům můžete omylem našít nášivku křivě nebo nějak ohnutě. Ovšem díky nažehlovací vrtvě nemusíte používat nespolehlivé špendlíky, ale stačí nášivku nažehlit a pak jí jen už obšít. A jak jí nažehlit ? Stačí si rozdělat žehlíci prkno, dát na prkno oblečení. Pak dejte nášivku na místo, kde chcete aby byla nažehlena. Přes to všechno dejte pečící papír a přežehlete cca. 2-4 minutky, dokuď si nejste jisti, že nášivka drží.

Teď vám nášivka drží na oblečení, takže se klidně můžete vysrat na našívání a mít nášivku pouze nažehlenou. Což je sice super, ale počase se vám začnou odlepovat rohy nášivky a po nějakém tom měsíci vám i odpadne z oblečení, takže je nutnost apoň ty rohy našít.

2) Tak a jdeme na našívání, první co je potřeba mít, je jehlu a nit samozřejmě, takže protáhnětě nit jehlou. Nit si připravte dlouhou.


2) Důležitý je nějak začít, takže začneme "stehem". Vezměte si oblečení a nažehlenou či špendlíkem připevněnou nášivku, obraťte oblečení na ruby a protáhněte jehlu tak aby, byla na straně (líci) nášivky, pak vytáhněte nit s jehlou co nejvíce nahoru, aby jste měli co nejvíce nitě na obšití. Až to budete mít, tak znovu vedle vpichu na straně udělejte další, aby jste se dostali znovu na rub oblečení. Takže takovýhle "steh"bude vypadat asi takhle:


3) Ještě než nášivku obšijeme, musíme udělat uzlík, aby se nám nášivka neuvolnila. Takže zatím máme pouze jeden "steh", na rubu "stehu" uděláme tři uzlíky, které musíme utáhnout a máme jednoduchý uzlík, který ale hodně vydrží.

4) Nášivku obšijeme, uděláme tedy na ní ty stehy. Bude to vypadat nějak takhle:


5) Teď na konci musíme udělat znovu uzlík, aby nám nášivka držela. Tu uděláme tak, že jehlou přejedeme přes látku (jehlou přejedeme přes líc látky zpátky do rubu), vytvoří se takové oko, do toho strčíme prst a jehlou projedeme třikrát oko, takže se nám udělají uzlíky, pak prst vystrčíme a to zbylé oko utáhneme, máme uzlík ale pro jistotu to uděláme znovu. Pod uzlíkem přejedeme jehlou přes látku a znovu se nám vytvoří oko, to projedeme 3 jehlou a zbylé oko utáhneme. Znovu s prstem v oku.6) Tak a máme hotovo, nažehlená a ještě k tomu navíc přišitá nášivka, už nějaký ten pátek vydrží.


To by bylo všechno, do hoďky to máte hotové a navíc nemusíte nikomu platit za našití. Pokuď jste něco z mého rozpačitého návodu nepochytili, například ty uzlíky, můžete se podívat na tento videonávod, kde paní našívá stejným způsobem, jako já.

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Smithk177 Smithk177 | E-mail | Web | 4. září 2017 v 2:50 | Reagovat

I loved your post.Much thanks again. ededbeaggbgefekd

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama