Punk v ČR během 80tek

30. března 2016 v 22:03 | Rony |  Historie Punku
Dnešní punková generace už punk bere jako ,,samozřejmost,,. Je hodně punkshopů a policie naše výtržnictví už tolik neřeší. Musíme si ale uvědomit, že ne vždy tomu tak bylo...
Do Československa se punk dostal až někdy kolem osmdesátých let. Tehdy se sem dostal skrz časopisy typu bravo a též skrz nějaké ty informace ze západní kultury. V Čechách v té době, kdy už si v Anglii celá královská rodina konečně oddechla od Sex pistols, totiž panoval komunistický totalitní režim. StB na punkery číhalo na každém rohu a kapely hrající punk-rock to neměly vůbec jednoduché. Kolikrát měly zakázáno hrát, či se na jejich koncerty dostalo StB převlečené za pankáče a odvedly všechny ,,účastníky,,.
Punkáči byli označováni za příznivce nacismu. Jednak proto, že se někteří inspirovali Sidem Viciousem a jeho trikem se svastikou a jednak proto, že se stavěli proti komunistům. Pro punkery to byla opravdu zlá doba, ale zato díky tomu vzniklo tolik skvělých kapel.
Policie byla velmi krutá. Někdy to byly jen nepříjemné rozhovory s pankáči týkající se jejich vzhledu, názorů, hudby, rodiny...apod. Jindy došlo až k fackování či přiskřipování prstů do šuplíku (což mohlo způsobit i několi zlomených prstů) a kolikrát i mlácení obuškem. Dnes už se to tak neděje. Aspoň ne v Čechách a my si to připomínáme jen dokumenty, či v nekonečných telefonátech s babičkou, která nám vysvětluje, jak to bylo hrozné.
Zkuste si to ale zažít (naštěstí nemluvím z vlastní zkušenosti). Jdete si jen tak po ulici. Na sobě máte šokující hadry a lidi na vás koukaj. Najednou se k vám ale rhne uplně cizí chlap, vytáhne obušek a začne vás mlátit. Nakonec vás odvede na stanici, kde se vás snaží zlomit v citově nepříjemných rozhovorech, při kterých může dojít k dalšímu násilí.
Teď už nám to může být skoro jedno, protože policie kolem nás projde maximálně tak s nasupeným pohledem (i když...jsou i vyjímky) a problémy máte spíše ve škole a v rodině.
A někdy si říám, není trochu škoda, že už se ten punk nebere tak vážně?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lesik23 Lesik23 | Web | 9. března 2017 v 22:09 | Reagovat

je jasný, že dneska už je to jiný než za komárů, ale punk podle mě nikdy nepřestane mít smysl, protože lidi se nikdy nepoučí a vždycky tu tím pádem bude něco, proti čemu se budeme bouřit; vždycky bude někdo koho budou punkáči srát :-) co se týče těch policajtů... jo, dneska už není běžný že by tě začali mlátit jenom když jdeš po ulici v nějakých hadrech, ale policejní brutalita se děje stále... stačí drobnej přestupek, oni už si záminku najdou když chcou...

2 o-punku o-punku | 12. března 2017 v 12:34 | Reagovat

[1]: chtěla jsem říct že punk je mrtvej především z tý vzhledový stránky (blbý označení, ale chápeš, co tím chci říct). Názory jsou podobný, ale tím jak teďkon každej druhej nakupuje v punkshopu a v H&M najdeš tričko Slipknot a v C&A maj kolekci Anarchy, tak už to trochu ztrácí smysl. Samozřejmě tím vzhledem ještě furt provokujem ale už na tebe lidi tolik nekoukaj když máš steely nebo modrý vlasy. +většina punkerů teď nosí kalhoty za dva litry a trika za pět kilo. Možná že mi to tak jen přijde, ale celkem mě to mrzí :)

3 Lesik23 Lesik23 | Web | 14. března 2017 v 18:06 | Reagovat

[2]:to je pravda, na spoustu věcí už jsou lidi zvyklí a může za to móda, jakože když byly nedávno strašně in hroty a měl je na sobě každej druhej, nebo když před pár rokama měla kdejaká bárbína vyholenou půlku hlavy jenom proto, že to zrovna frčelo...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama