Říjen 2015

Co to je?

30. října 2015 v 14:45 | Rony |  Anarchie
Takže, takovej článek pro neznalce ohledně anarchie a anarchismu. Jen, upozorňuji, že je hodně obecný a je zde oavdu jen to nejpodstatnější.
Anarchie= podobně jako monarchie nebo demokracie je to ,,způsob vlády,,. Nebo spíš nevlády. Když je v zemi anarchie, znamená to, že tam nikdo není nikomu nadřazený ani podřazený. Není žádná věková, rasová, pohlavní ani náboženská (ani žádna jiná) diskriminace. Každý má stejná práva jako všichni ostatní a je rovnoprávnost. Anarchismus je tedy spíše levicový směr. Kdy v anarchii tedy ,,všechno patří všem,,.
Ti, kteří anarchii uznávají a věří, že je to ten lepší styl života se nazývají anarchisté. Často jsou to squateři, punkáči, metalisti....apod. Někdo za anarchisty považuje i hipíky, což je vkastně klidně možné, protože jejich heslo je: Peace, love and no war. Vlastně se tedy taky dají trochu považovat za anarchisty.
Ne každý punkáč musí být anarchista. Hodně lidí si anarchii s punkem spojuje. Punkáči jsou totiž často levičáci a kvůli ,,chaosu,, , který patří k jejich životu, jsou právě většinou označováni za anarchisty.
Znak anarchismu (životní směr/postoj uznávaný anarchistama) je áčko v kroužku:

Časté heslo anarchistů je: No gods no masters!
Ale protože je spousty druhů anarchismu a jeden z nich je právě třeba křesťanský anarchismus, tak to ne vždy platí. Zrovna u křesťanského anarchismu je myšlenka to, že tito anarchisté nechtějí, aby církev měla nějakou moc. Též nechtějí autority, až na jediného Boha, který pro ně ale není pozemská autorita a proto to berou jinak.
Doufám, že jsem vám to tedy nějak aspoň stručně vysvětlila.

Kapely

30. října 2015 v 14:30 | Rony |  Hudba a kapely
Tady je napsaný seznam asi těch nejznámějších punk-rockových a hardcore-punkových kapel. Některé už nehrajou, ale většina z nich ještě jo. Jsou tu jen některé, protože jich je jinak celkem dost. Kdyby jste měli ještě návrh které sem připsat, pište do komentů.
Takže, ze zahraničních kapel asi:
Kdo jiný než Sex pistols
Ramones (i když, to není úplně punk, ale dají se považovat za první punkovou kapelu)
Casualties
Anti-flag
The Exploited
The Adicts
The Clash
NOFX
Acidez
Misfits (horror punk)
Dead kennedys
Agnostic front
Black flag
Rancid
Purgen
U.K. SUBS
Sham 69
GBH
The Stooges (S Iggy Popem :D)
Cockney Rejects
Crass
The Pogues
The Toy Dolls
The Vibrators
Wire
The Damned
The Weirdos
The Voidois
Slaughter and The Dogs
Patti Smith Group

Z těch českých a slovenských:
Slobodná Európa
Pražský Výběr (spíš rock, ale proč to sem nedat)
Konflikt
Zóna A
Do řady!
MHD
P.U.M. (Pivaři Umírají Minimálně)
Vyčůrat a spát
Energie G
E!E
Punk Floid
Visací zámek
N.V.Ú. (Nepřichází V Úvahu)
Plexis
Malomocnost prázdnoty
SPS (Snížená Pracovní Schopnost)
The Fialky
Totàlní nasazení
Vision days
Čerůf punk
Zeměžluč
Telex
Nežfaleš
Exni!to
Hasiací prístroj
Soustruh
Just wär (česká ale zpívá převážně anglicky)
Starý pušky
Z.N.C. (jinak také: Znouzectnost)
S.A.S.
Indiánská rezervace
Rozšláplý kecky
Konfront
Punk cavalry
Apple Juice
MZH
Michael's uncle (též Majklův Strýček)
Šanov 1
Psí Vojáci
HNF

A dál si už as nevzpomenu, ale snad ještě připíšu:) (jinak, seznam hodně kapel nakdete i na punk.cz)
Poslouchejte stále punk!

Hudba

30. října 2015 v 13:59 | Rony |  Hudba a kapely
Punk-rocková hudba se vyznačuje hlavně tím, že má většinou jen tři až čtyři akordy. Právě kvůli tomu byla (a často i je) většinou považována za velmi nekvalitní hudbu. Co se týká textu: text je hodně jednoduchý a má často snadný opakující se refrén. Text hlásá hlavně názory. Názory na dnešní svět. Za komunismu to tu měli punkové kapely hodně těžké ale i přesto neprestávaly hlásat svoje názory. Názory antinacistické, antirasistické, anarchistické. Názory na dnešní ,,módu,, , o tom ze punk neni mrtvej, někdy i o vztazích a občas text i vypráví ňákej příběh ale většinou z toho všeho vyplejvá ňákej názor. Právě v tom se punk liší od metalu. Metal nezastává žádné názory. Hodně významná kapela která hrála za komunismu jsou třeba E!E. Nebo třeba Sex pistols, kteři hráli v Londýně v 70 letech. Více o punkových kapelách najdete v článku: Kapely

Taky je pop-punk ale to je kravina. Jediný, co má s punkem společnýho je jednoduchý text a členové kapely se snaží bypadat jak punkáči. Například Sum 41 nebo zpěvačka Avril.

Doufám že sem to dobře popsala,
Poslouchejte stále punk!